Zamki w Polsce

Prawie każdemu archeologia kojarzy się z wykopaliskami w Egipcie, piramidami, Grecją  i ruinami świątyń, badaniami archeologicznymi w Knossos, odkrywaniem kości dinozaurów, czy mamutów itp. Nie pamiętamy o własnym dziedzictwie kulturowym, o tym że posiadamy wspaniałe zabytki architektury, a ziemia jeszcze kryje wiele „skarbów” i tajemnic, że archeologia w Polsce bywa interesująca i nie trzeba wyjeżdżać na wykopaliska za granicę, aby odkryć „coś ciekawego”. Zapominamy, iż mamy wiele zabytków nieruchomych (kościoły, zamki, warownie, gródki etc.) i ruchomych, z którymi związane są zjawiska nie tylko historyczne, czy obyczajowe, ale również  wartości duchowe i w związku z tym uznawane są za godne ochrony prawnej- zarówno dla dobra społeczeństwa oraz jego rozwoju, jak i  przekazania kolejnym pokoleniom. Niosą one ze wartości naukowe i artystyczne, a także historyczne, patriotyczne oraz religijne. Upamiętniają one wydarzenia historyczne, służą do kultywowania poczucia piękna i patriotyzmu, czy wspólnoty cywilizacyjnej. Niestety zima nie sprzyja archeologom – jest to okres przestoju w badaniach i nadzorach, ze względu na warunki pogodowe nie prowadzi się zazwyczaj żadnych prac archeologicznych w terenie. Dziś więc, słów kilka nie o badaniach archeologicznych i odkryciach z nimi związanych, ale o zabytkach nieruchomych, prawdziwych perłach architektury na naszych ziemiach, o których warto pamiętać.

Zamek w Olsztynie  – pochodzący z ok. 1306 roku, rozbudowany w latach 1349-59 z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, dla obrony pogranicza śląsko-małopolskiego. W 1587 r zamek zniszczyły wojska Maksymiliana Habsburga – pretendenta do polskiej korony, choć nie zdobyły warowni. Warownia olsztyńska jest przykładem gotyckiej budowli zamkowej (typu wyżynnego), w jej konstrukcję włączono wapienne ostańce oraz krasowe groty, co pozwala ją zaliczyć do grupy zamków jaskiniowych. Więcej informacji na stronie www zamku.

olsztyn

Zamek Ogrodzieniec – ruiny zamku wzniesionego w XIV-XV wieku. Pierwsze umocnienia stanęły  za panowania B. Krzywoustego i przetrwały do 1241 roku, kiedy to najazd tatarski zrównał je z ziemią. Na ich miejscu w połowie XIV wieku zbudowano zamek gotycki – siedzibę rodu rycerskiego Włodków Sulimczyków. Oficjalna strona zamku tutaj.

ogrodzieniec1 ogrodzieniec2 ogordzieniec3

Zamek w Mirowie – zbudowany w czasach K. Wielkiego ok. połowy XIV wieku, prawdopodobnie na wcześniejszych drewniano-ziemnych zabudowaniach. Mocno ucierpiał podczas  „potopu szwedzkiego” i ostatecznie został opuszczony w roku 1787.

mirow2 mirow1

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe – Budowany w latach 1627-1644 przez Krzysztofa Ossolińskiego, nigdy nie został ukończony. Pałac ograbiono w czasie „potopu szwedzkiego” . W roku 1770, kiedy został zniszczony przez wojska rosyjskie w czasie obrony przez zwolenników Konfederacji Barskiej. Zachowany w znacznym stopniu, w jego skład wchodzą obszerne fortyfikacje: bastiony, fosa, ślady umocnień i mostów. Oficjalna strona zamku.

krzyztopor2 krzyztopor1

Zamek w Chęcinach – zamek królewski z przełomu XIII i XIV wieku. Pierwsza wzmianka o zamku pochodzi z 1306 r. kiedy Władysław Łokietek nadał go biskupowi krakowskiemu, Janowi Muskacie. W 1465 roku na zamku wybuchł pożar, a od drugiej połowy XVI wieku, tj. kiedy wyprowadziła się tu królowa Bona zamek zaczął tracić swój blask i świetność. Zamek wzniesiony na splantowanej grzędzie, zbudowany z kamienia. Na zamku więziony był późniejszy Wielki Mistrz Zakonu Michał von Küchmeister, który do Chęcin trafił zaraz po klęsce pod Koronowem. Oficjalna strona zamku.

checiny

Źródło http://www.zamkipolskie.com/index.html.

Fotografie M. Słomczewska

Dodaj komentarz