LINKI

Wszystkich zainteresowanych archeologią (i nie tylko) ARIKO Pracownia Archeologiczno-Konserwatorska Monika Słomczewska zaprasza do odwiedzenia poniższych stron.  Znaleźć na nich można ciekawe książki, artykuły czy fotografie dotyczące nie tylko usług archeologicznych i sprawozdań z badań/wykopalisk archeologicznych, ale również interesujące zabytki, odkrycia, ciekawostki oraz problemy współczesnej archeologii, konserwacji zabytków, a także zagadnienia związane z ochroną konserwatorską.

Archeologia, Ochrona Konserwatorska Zabytków

aerial archaeology – strona poświęcona archeologii lotniczej Uniwersytetu w Wiedniu (Department for Prehistoric and Early Historic Archaeology (of the University of Vienna), na której dowiedzieć się można czym zajmuje się archeologia lotnicza, obejrzeć zdjęcia stanowisk archeologicznych wykonane z powietrza (wszystko w języku angielskim).

archeolog – edukacyjny serwis poświęcony tematyce archeologii Polski i świata.

archeologia niedestrukcyjna – opisy metod badawczych wykorzystywanych w archeologii: prospekcja powierzchniowa – poszukiwania zabytków archeologicznych na powierzchni ziemi, prospekcja lotnicza – rozpoznawanie stanowisk archeologicznych z powietrza, geofizyczna, geochemiczna.

archeologiczne.fora – i jeszcze więcej o archeologii tym razem oczami archeolgów…począwszy od historii archeologii i metodologii badań, przez archeologię akademicką, podstawy prawne a rzeczywistość.

archeowiesci – strona poświęcona archeologii – badania, odkrycia, konferencje.

Europejskie Dni Dziedzictwa – największe w Europie wydarzenie promujące zabytki. Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest NID, a jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna i uwrażliwienie na problematykę ochrony zabytków poprzez liczne koncerty, wystawy, darmowy wstęp do muzeów, skansenów itp., imprezy historyczne, wykłady, kiermasze wyrobów artystycznych i rzemieślniczych…

freha – strona przeznaczona dla wszystkich zainteresowanych historią i archeologią. Wszystko o  rzemiośle, kuchni, przedmiotach codziennego użytku ubiorze i ozdobach, broni na przestrzeni epok.

Klub Młodego Archeologa – archeologia na wesoło 🙂 strona przeznaczona dla najmłodszych miłośników archeologii, oferuje wiele gier i zabaw dostosowanych do ich wieku i umiejętności.

Koczownicy –  strona archeologiczna prezentująca m.in.: informacje obejmujące kulturę materialną i duchową Połowców oraz innych ludów koczowniczych stepów nadczarnomorskich.

NID – strona Narodowego Instytutu Dziedzictwa , na stronie NID znaleźć można informacje o zabytkach w Polsce, prawnych i konserwatorskich zasadach ochrony zabytków (prace konserwatorskie, badania archeologiczne etc.), promocji dziedzictwa kulturowego oraz materiały edukacyjne w zakresie ochrony zabytków.

Pochówki bagienne – strona poświęcona najpopularniejszych znaleziskom ofiar bagiennych w Danii. Ciała wydobyte z torfowisk zachowały się w idealnym stanie, większość datowana jest głównie na okres epoki żelaza tj. ok 500 lat p.n.e. Na stronie znaleźć można liczne fotografie, rekonstukcję, badania, opisy wykopalisk archeologicznych, podczas których odkryto m.in. człowieka z Tollund, Graubealle, kobietę z Elling i pozostałe ofiary bagienne.

SNAP – strona  Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, zrzeszającego polskich specjalistów w zakresie archeologii i prahistorii oraz dyscyplin, które są z nimi związane (tj. działających w dziedzinie badań archeologicznych i muzealnictwa archeologicznego oraz ochrony i konserwacji zabytków archeologicznych). Na stronie znaleźć można informacje i aktualności, historię, działalność naukową SNAP oraz oddziały terenowe.

Biblioteki, Czasopisma, Muzea

AHP – Archaeologia Historica Polona (AHP) – czasopismo Uniwersyteckiego Centrum Archeologii Średniowiecza i Nowożytności przy Uniwerytecie im. M. Kopernika w Toruniu. Zawartość tematyczna dotyczy głównie archeologii historycznej średniowiecza i nowożytności. Na stronie znajdują się wersje czasopisma w wersji pdf (tomy serii wydawniczej od 1 do 18, są również dostępne przez Kujawsko-Pomorska Bibliotekę Cyfrową).

Biskupin – strona Muzeum Archeologicznego w Biskupinie (woj. kujawsko-pomorskie, powiat żniński).  Znajduje się tu osada obronna kultury łużyckiej (powstała ok. VIII wieku p.n.e.), która jest jednym z niewielu stanowisk archeologicznych w Polsce zawierających pełnowymiarowe rekonstrukcje m.in wału obronnego, bramy, ulic oraz budynków mieszkalnych. Co roku odbywa się tam również festyn archeologiczny.

Camridge zabytki online – Skany najważniejszych ksiąg w dziejach ludzkości – dzieła  największych myślicieli świata m.in Newtona, Papirus Nasha, Kodeks Bezy, ilustrowane księgi Koranu, dzieła literatury perskiej. Można zobaczyc np. pierwszy ewangelicki tekst w języku celtyckim, księga błogosławieństw, modlitw i obrzędów przeznaczonych do osobistego użytku biskupów, zalecona przez opata cystersów w północnej Flandrii, a także wiele innych tekstów natury religijnej i świeckiej, z dziedziny historii i  kultury.

ISAP – Internetowy System Aktów Prawnych zawiera teksty aktów prawnych opublikowanych w wydawnictwach urzędowych np. Dzienniku Ustaw wydawanych przez Prezesa Rady Ministrów. Informacje z bazy ISAP zamieszczane są zazwyczaj niezwłocznie po ich opublikowaniu w postaci elektronicznej. Elektroniczna wersja tekstów ujednoliconych ustaw opracowywanych w KS może być cennym materiałem informacyjnym i pomocniczym.

Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa – na stronie dostępne są zarówno e-booki, jak i  zdigitalizowane  tradycyjne papierowe książki, czasopisma, rękopisy, mapy. Uczestnikami projektu są m.in. Biblioteka Główna UMK w Toruniu, Biblioteka UKW w Bydgoszczy,  Biblioteka Miejska im. Wiktora Kulerskiego w Grudziądzu, Biblioteka Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku etc.

Muzeum Okręgowe w Toruniu –  placówka muzealna zlokalizowana w Toruniu, podstawowymi działami muzeum są działy: Sztuki, Archeologii, Historii, Kultur Pozaeuropejskich (Kamienica pod Gwiazdą), Dom Mikołaja Kopernika, Muzeum zarządza także: Ratuszem Staromiejskim, Pałacem Eskenów, Muzeum Podróżników im. Tony Halika.

V&A– The Victoria and Albert Museum – największe muzeum sztuki i rzemiosła artystycznego w Londynie. Kolekcja obejmuje m.in. tkaniny i stroje, biżuteria, rzeźby, obrazy, rysunki, fotografie, książki, ceramika, meble, wyroby ze szkła i metalu,  itd.  powstałe na przestrzeni 5000 lat pochodzące z Europy, Ameryki Północnej, Azji i Afryki Północne.

Numizmatyka

coinsarchives – numizmatyczna baza danych, dzięki tej stronie można przeglądać archiwa monet pochodzących z zakończonych aukcji. Zawiera opisy, zdjęcia, ceny  z katalogów wydawanych przez niektóre z najbardziej prestiżowych domów aukcyjnych itp., cenne źródło wiadomości oraz analogii dla każdego kolekcjonera i badacza prezentujące monety poczawszy od antyku aż do czasów współczesnych, monety Greckie, Rzymskie, Europejskie, monety państw islamskich i Nowego Świata.

katalog monet – internetowy katalog monet polskich 1506-2011, zawierający ok .7663 monet i 41371 zdjęć i rysunków.